Band of brothers

Band of brothers

sreda, 27. april 2011

Uvod v ferrate - povzetek (avtor: Mijo Kovačevič)

Pred dnevi našel izredno zanimivo in uporabno gradivo za obiskovalce ferrat - uličarje, kot jim/nam pravijo nekateri ... avtor Mijo Kovačevič (S51KO). O samem postavljanju ferrat so bile, so in bodo dileme ali je vredno uničevati naravno lepoto sten z železjem. Zame je okej, dokler jih ni preveč in da jih ne vsilijo vsepovsod po naših prelepih vršacih! Osebno itak nikoli ne bom plezal drugače kot po ferratah ... me je malo preveč skupaj. Ni pa napačno, če jih postavijo na takih stenah kot je v Vinski Gori - z vsemi dovoljenji in soglasji. Tako ali tako je pri ferratah cilj premagati zastavljeno smer in ne doseči točno določen vrh - vsaj pri večini ferrat. Poleg tega pa je pri naših sosedih (Italija, Avstrija) ker nekaj teh poti in ljubitelji gremo lahko tudi tja. Naše gore pa naj ostanejo take kot so, čeprav že zdaj malo preveč obremenjene z posebno vrsto sesalcev (glej sliko spodaj) ...


Pa naj bo zadosti! Gremo na povzetek ....

Poznamo več težavnostnih stopenj in prav tako več vrst sistemov označevanja glede na posamezno državo. Slovenija  je specifična ker ne pozna klasificiranja ferrat, imamo samo delitev planinskih poti na lahke poti, zahtevne poti in zelo zahtevne poti (tu nekje bi sodile tudi ferrate). Poglejmo si nekaj težavnostnih stopenj glede na državo: Avstrija (oznake od A do E, redkeje do E/F), Nemčija (K1 do K6, KS1 do KS6 ali numerično od 1 do 6), Italija (F, MD, D, MD, ED ... začetnice besed) in Francija (F, PD, D, TD, ED ... začetnice besed). Pomen oznak pri najpogosteje uporabljani avstrijski klasifikaciji:

A - LAHKA: nezahtevne varovane stope, lestve z blagim naklonom, klini na nezahtevnem terenu. Jeklenica nam služi samo kot pripomoček za držanje, izpostavljeni prehodi so redki oziroma jih ni. Pot je primerna tudi za mlajše in začetnike.

B - DELNO ZAHTEVNA: bolj strm naklon stene, izpostavljeni odseki. Strme in daljše lestve, klini in večja zahtevnost plezanja. Obvezno je varovanje na izpostavljenih delih, potrebna je tudi moč zaradi težjih odsekov.

C - ZAHTEVNA: Zelo pogosti izpostavljeni predeli, strm do zelo strm teren, tudi previsne ali navpične stene, katere se premaguje z velikimi napori. Nekateri odseki so sestavni del velikih plezalnih tur, samovarovanje je samoumevno. Pogojno primerno za začetnike.

D - ZELO ZAHTEVNA: pokončna, deloma previsna stena. klini in stope so daleč narazen ali pa jih sploh ni. Pri premeščanju samovarovala so potrebni zelo veliki napori - pogosto je edino varovalo jeklenica. Potrebna velika moč v rokah, potrebno počivanje na dodatnih zankah. Posamezni odseki izredno težko premagljivi. Ni primerno za začetnike, mlade, neizkušene ali psihofizično nepripravljene.

E - EKSTREMNO ZAHTEVNA: izjemno strma in previsna stena. Na najbolj izpostavljenih mestih sta pogosto možna samo 1-2 poizkusa za prečenje potem zmanjka moči v rokah. Vse ostalo je enako kot pod točko D, le v povečanem obsegu. Samo za izkušene alpiniste ali gornike z veliko izkušnjami iz zelo zahtevnih ferrat.

NEVARNOSTI
Splošne nevarnosti so padajoče kamenje in izpostavljenost poti. Pod nevarnost lahko štejemo tudi psihofizično stanje plezalca in višinsko bolezen (2500 ali 3000m). Plezalec je izpostavljen nevarnosti zdrsa, nepravilnega samovarovanja in posledično posledicam padca.  Nevarnost za plezalca predstavlja tudi nepoznavanje terena in precenjevanje svojih zmožnosti, posledica so mišični krči in prevelike obremenitve mišic. Poleg tega pa so pogosta neustrezna opremljenost in neupoštevanje vremenskih vplivov, ki lahko pripeljeta do tragičnih posledic. Lahko pa se nam zgodi tudi, da stanje poti ni ustrezno (izpuljena sidra in jeklenice, raztrgane jeklenice,...itd.)

padci so dolgi cel raztežaj + dolžina priveza + raztezek ... lahko zelo daleč!
Kako se lotiti načrtovanja vzpona po ferrati? Predvsem je potrebna postopnost zahtevnosti ture in primerna izbira cilja. Sledi preučevanje vodnikov, opisov, fotografij, informacij znancev in preučitev TOPO karte plezalne poti. Ker je pomembna tudi psihofizična pripravljenost se primerno fizično pripravimo in izberemo ustrezne/ga soplezalca. Ko smo že tako daleč si izberemo ustrezen termin (vreme), splaniramo rezervni načrt in pripravimo vso opremo in hrano. Vedno si pri vzponih vzamimo dovolj veliko časovno in vremensko rezervo - nepredvidena počivanja zaradi naporov. Na turi se prehranjujemo z energijsko hrano in zauživamo dovolj tekočine, lahko tudi energijske (ne alkohol)!

OBLAČILA, OBUTEV, TEHNIČNA VAROVALNA OPREMA
- visoki gorniški čevlji z ustrezno vrsto podplata (Vibram),
- gorniška oblačila + rezerva,
- zaščita pred mrazom in dežjem,
- UV zaščitna krema,
- osebni dokumenti
- primeren nahrbtnik (ne prevelik, vendar dovolj za vso opremo),
- čelada,
- plezalni pas (enodelni, dvodelni),
- dinamični varnosti privez (samovarovalni komplet)
- plezalne brezprstne rokavice,
- komplet prve pomoči, pomožna vrvica, naglavna svetilka
- DODATNA OPREMA: vponke, osmica, dinamična alpinistična vrv, nož, cepin in dereze za pristope do smeri po snegu,.... itd.

Več o gibanju po ferratah pa si lahko preberete na sledeči povezavi. Pa veliko užitkov ob plezanju!

torek, 26. april 2011

Lipa

Tokrat nekaj o enem izmed naših državnih simbolov - o Lipi ... pogled iz strani lesarja, pa tudi malo bolj na splošno. Ja vem, gozdarji boste lahko povedali o njej še kaj več iz drugega vidika, ... lepo prosim, spodaj so komentarji in dopolnite ta opis.

Lipa, po latinsko Tilia platyphyllos  je že dolgo časa simbol: v antiki simbol prijateljstva, za ljudstva srednje Evrope je bila drevo življenja, zdravja, modrosti in pravičnosti, za Slovane pa je lipa predstavljala žensko milino, lepoto, srečo in zakonsko ljubezen. Zato ima / je imela vsaka slovenska vas vsaj eno lipo pod katero so se srečevali, praznovali in posvetovali. Tudi zdaj težko najdemo vas, zaselek, trg ... kateri bi bil brez tega simbolnega drevesa. Nekatere so zelo stare, vendar žal tudi v zelo slabem stanju saj debla hitro začnejo votleti. Eno izmed večjih in najstarejših lip v Sloveniji najdemo v naši neposredni bližini - na Uncu. Mogočna lipa, katere obseg debla znaša šest metrov in pol, je bila verjetno posajena ob prenovi cerkve sv.Martina. Ocenjena starost je preko 400 let. Zavidljiva starost pa še vedno vsako leto znova meče mogočno senco na okolico! 

V sloveniji ne najdemo čistih lipovih sestojev, v nižinah jo največkrat najdemo v družbi hrasta in bukve, v gorskem pasu pa v družbi jesena in gorskega javorja. Zelo pogosta pa je kot okrasno drevo na vrtovih, parkih, trgih... itd. Lipa je srednje in južno evropska vrsta, najdemo jo od juga Velike Britanije pa do Krima (Mala Azija). Najraje raste na apnenih, zračnih, dovolj vlažnih in z minerali bogatimi tlemi. Občutljiva pa je na onesnažen zrak, sušo in mraz. 

Pa si poglejmo še "suho-parni" lesarski opis drevesa:
Lipa je do 40m visoko drevo, ki ima na prostem kratko deblo in veliko, mogočno krošnjo. V sestoju je deblo dolgo, ravno in polnolesno, krošnja pa manjša in okrogla. Je raztreseno porozna vrsta, ki nima obarvane jedrovine. V redkih izjemah se pojavi temnejše obarvan les - diskoloriran les. Sam les je rumenkasto bel, motnega sijaja in nima dekorativnega videza. Branike niso izrazite, traheje in trakovi se na prečnem prerezu slabo vidijo. Lipovina je mehka, srednje gosta ter dokaj plastična, elastična in cepljiva. Gostota lipovine niha v odvisnosti od rastišča in vrste (velikolistna, malolistna,...). Sam les nima trajnosti, se zelo krči (po dolgotrajnem in počasnem sušenju pa je stabilna!), nagnjen je k pokanju in obarvanju. Zaradi svojih lastnosti pa se zelo dobro struži in rezlja. Najpogostejše "napake" v lesu so: krivost, razpoke, grče, obarvanja zaradi gliv, trohnoba in insekti. Zakaj napake v navedku? Zame so to prave vrednosti lesa. Les je lep ravno zaradi takih napak! Les lipe se uporablja v splošnem mizarstvu, strugarstvu in rezbarstvu. V poštev pride tudi pri vezanem lesu, mizarskih ploščah (sredice), vlaknenih ploščah in papirju. Znana je tudi uporaba za imitacijo vrednejših drevesnih vrst, npr. ebenovine. 

Še veliko se lahko pove o lipi .....


nedelja, 24. april 2011

Velika Planina

V soboto bila na Veliki Planini ... kar po gosposko, z gondolo kaj pa! Naj se vidi razkošje ... od zgornje postaje nihalke pa lepo peš proti gostišču Zeleni Rob (cca. 20 minut) od tu pa proti Pastrirskemu naselju. Sprehodiva se mimo tipičnih prebivališč proti Zelenemu robu, kateri strmo pada proti dolini Kamniške Bistrice. Ves čas naju spremlja sonček, katerega vpliv pa vztrajno zmanjšuje veter, ki kar zahrbtno piha. Po dveh urah imava zadosti sprehajanja po vetru, spet v gondolo in nato direkt v Izbo. Priporočam gostilno, odlična hrana in prijazno osebje! Še nekaj fotografij:

... pogled iz gondole proti Grintovcu in njegovi skupini ...
... poziranje...
... škoda ker je bila vidljivost slaba .... 
... 112 najdeš pa vsepovsod :)
... Pastirski stanovi ...
... tja bi šel!
... stan tik ob Zelenem Robu ...
... zgovoren napis :) ...
... e, pa to je življenje - pivo, hrana,...
... mmmm ....
Fotografija pove vse!

Gonžarjeva Peč

Danes sem malo poplezal v Gonžarjevi Peči na novi učni ferrati, katera je tudi prva te vrste v Sloveniji. Sicer je bil v planu nočni vzpon na Storžič z opazovanjem sončnega vzhoda, katerega pa sem zaradi več razlogov spustil ... mi je še ta trenutek, ko to pišem žal! Mislim, da je bila to moja zadnja letošnja možnost za obisk katerega od vršacev v zimski preobleki! Trenutno čakam, da mi Jure Čokl objavi na FB fotografije iz Planjave, potem pa naredim samo še harakiri

Ob sedmih zjutraj parkiram pred cerkvijo Janeza Krstnika v Vinski gori ... mimogrede, tudi sama cerkev oziroma župnišče stojita na/nad prepadno steno ... poberem opremo in se po ozki asfaltirani cesti povzpnem pod vznožje stene. Ob vstopu v steno zlezem v plezalni pas, preverim samovarovanje in vso ostalo železnino ... naredim par fotografij, katere bodo poleg tistih iz vrha tudi edine danes, nadanem čelado, rokavice in veselo zagrizem v smer. Tako nadaljujem samo prvih 5m, ko me udari zahtevnost D/E z gladko ploščo in moje nevajene roke mi začnejo dopovedovati, da me bodo lahko tudi spustile in da lahko kar takoj neham. Kljub temu zlezem do vrha prvega dela, kjer naredim krajšo "čik pavzo" brez cigarete. Pripet na popkovino in vponke počivam ter si raztegujem že malo boleče roke (prekrvavitev je problem!)

... tabla z predstavitvijo in opozorili ob vstopu v smer...
... od višine se mi zvrti ...
Nadaljevanje ni bilo tako "dramatično". Ko so se mi roke dovolj sprostile nadaljujem vzpon brez večjih težav, vendar ne brez truda do vrha 70m stene. Vmes sem se trudil poiskati tudi mačjo glavo vendar jo nisem opazil, zato si jo poglejte na prvi povezavi zgoraj. Na izstopu me pričaka klopca, katero si prisvojim ter na njej še celo uro poležavam in se nastavljam soncu. Bomba! Hiter povzetek: kratko a sladko (naporno)! Kdor ne more preplezati te smeri, naj se tudi na druge ferrate ne spravlja! Delat bo potrebno na moči rok, če mislim letos še kako ferrato v Avstriji in Italiji zlezt - to sem jaz odnesel iz te smeri! Nekaj gradiva o ferrath sem našel tudi na spletu, pogledate si ga lahko tudi tu

... izstop iz smeri ...
... samovarovalni komplet ...
... pogled na Vinsko goro in okolico....
... izstop je zavarovan.
Me je pa ves čas spremljalo tradiconalno pokanje z možnarji (karbid + voda + sod = POK!), skoraj kot na fronti. Jutri bomo pa brali o odtrganinah, itd. Naslednji ferrata vzpon je dolina reke Glinščice in njene učne ferrate. Zna biti zanimivo, plezanje in bližina morja!

nedelja, 17. april 2011

FC Tolmin, 16.4.2011

Končno se je pričela že malo težko pričakovana sezona tekem za državno prvenstvo v Gasilski disciplini - Fire Combatu. Začetek je pripadel PGD Tolmin, kateri v letošnjem letu praznuje tudi 130 letnico obstoja. Tekma je potekala v spremenljivem vremenu, niti ne preveč vročemu, kar je bilo za tekmovalce čisto sprejemljivo. Tekem pod žgočim soncem bo še precej in še bo vroče. V vseh pogledih! Pozna se, da se je borila prva tekma ... razen že znanih favoritov in nekaterih, ki so se pripravljali že dalj časa, so delovale ostale ekipe dokaj povprečno oziroma so se šele začele ogrevati ... vem pa, da bo v nadaljevanju čisto drugače in se bodo časi popravljali. Preseneča pa me, da že kljub tretji sezoni FC tekem ni velikega zanimanja širšega kroga operativcev ... 3/4 tekmovalcev je že "veteranov" FC tekem in so vsi stari znanci poligona in dobri prijatelji med seboj. Mislim, da rabimo svežo kri v naših vrstah..... več o samih tekmovalcih in tekmah pa na www.firecombat.si.

Prva pa v drva (PGD Rakek&PGD Unec), akterja poznana - prva sezona skupaj...
... priprava delovne vrvi....
... vleka B cevovoda ...
...zbijanje tarče...
...priprava na tekmo...
Rumena slamca team (PGD Idrija&PGD Rakek) na startu ....
... čez tarabo ...
... vleka C cevovoda v nadstropje...
...zbijanje tarče.
Nadaljevale so se intervencije ob železniški progi, vse posledica suhega in vročega vremena, velike količine goriva ob progi in zaviranja vlakovnih kompozicij pred železniško postajo (še dodatno zaviranje zaradi obnove žel.proge). Tu ne morem mimo "otročjega" obnašanja nekaterih gasilcev iz naše GZ in že prav nedoraslega komentiranja naših posredovanj ... žal je to pripeljalo do medsebojnega virtualnega zmerjanja in poniževanja. Mislim pa, da se nihče od sodelujočih ne zaveda, da s tem mečemo slab ugled na vse operativne gasilce! Malo več sodelovanja in malo manj EGO TRIP-a pa bo vse na zavidljivi ravni. Za naše operativce pa samo nekaj: dokler si nekomu za kamen spotike si še vedno dovolj dober! In ne se pustiti provocirat, če je že nekdo nedorasel to ne pomeni, da se moramo tudi mi spuščati na ta nivo! Basta in finito!!! Še nekaj fotografij iz teh posredovanj:

Gašenje z naprtnjačami na boku požara...
... gašenje z VT ...
... eno izmed mnogih požarišč....
... pomoč prvemu na ročniku, v ozadju GVV-1 ...
...počitek in čakanje na dobavo vode za zalitje roba požarišča...
... pred gašenjem ...
... povzročitelj vžiga ...
... po gašenju - zalivanje večjih žarišč in robov.
Letos sem bil tudi prvič na Stevčijevih dnevih, ki so letos potekali že 5. leto zapored na Rogli. Stevčijevi dnevi so neformalno druženje operativnih gasilcev z namenom posredovanja znanj širšemu krogu. Tako se vsako leto pripravi veliko zanimivih predavanj, delavnic, predstavitev, ... itd. Večer pa je namenjen spoznavanju in utrjevanju vezi med gasilci iz različnih delov Slovenije. Letos smo si premierno ogledali tudi Finski dokumentarni film o uspešnem posredovanju v Trojanskem predoru, zvečer pa sta nas zabavala Stand-up komika iz Kurasadžij - smeha na kubik! Ogledali smo si tudi štiri različna motorna kolesa namenjena različnim posredovalcem. 

motorno kolo NMP ...
motorno kolo Policije...
motorno kolo reševalcev Slovenske vojske...
motorno kolo Hrvaških gasilcev...
... še pogled na hotel Rogla.
Za ta teden pa imam planiran en krajši ferrata vzpon - več pa ko ga zlezem, in ne ne grem na Gradiško turo ;)

nedelja, 3. april 2011

O Gasilcih, 1.sezona, 4.del..... :)

Pa začnimo nov zapis z novo intervencijo, katere se v zadnjih dneh vrstijo iz dneva v dan. Očitno se je obnovilo rastje ob železniški progi, katero je v večini pogorelo pred približno tremi leti. Pa gremo spet od začetka ... vlak - požar, vlak - požar, itd. K temu pripomore tudi vroče in suho vreme, katero je dodobra osušilo okolico železniške proge.Tokrat je zagorelo v od železniške postaje cca. 700m oddaljenem vseku. Preden smo našli lokacijo so bile cele "orgije" ... napačne informacije, katere so nas prisilile v iskanje požara po celotnem odseku proge. Šele kasneje se je po izdajalskem dimu odkrilo lokacijo požara. Ob našem prihodu je bil požar že polno razvit. Plameni so že "lizali" krošnje borovega gozda, na mesta je prehajal v podtalni požar. Prva letošnja "prava" intervencija pri požarih v naravi! Zaradi težko dostopnega terena se je začelo gašenje z naprtnjačami in požarnimi metlami ... šele kasneje se je uspelo Nissanu (GVGP-1) prebiti v bližino in lahko smo uporabili VT. Posebnost te intervencije je bilo odstranjevanje "švelerjev", kateri so služili za zaščito pred padajočim kamenjem, in razbijanje le teh s sekiro. Edino tako nam je uspelo pogasiti vsa žarišča v njih ... mater, neverjetno kako težko je pogasiti te tramove!

Gašenje na zelo težko dostopnem terenu
Dehidracija je bila velika ....
Bok požara, na tleh veliko humosnega materiala ...
Pogled na požarišče iz zgornjega robu ...
Gašenje z naprtnjačami
Gašenje z VT napadi
Gašenje ograje iz "švelerjev"
Dokler imamo smisel za humor ni nič pretežko ;)
V nedeljo, 3.4.2011 smo imeli redne mesečne operativne vaje na temo Nevarne snovi - delo z improviziranimi sredstvi. Zapeljali smo se v industrijsko cono Podskrajnik, kjer smo pregledali obstoječo opremo za NS in določil, kaj bi bilo potrebno dokupiti. Sledila je vadba postopkov dela z improviziranimi sredstvi in na koncu zaključna vaja. Zaključek: če nisi koncesionar, če nimaš specialne opreme za delo z NS, če je potrebno .... je improvizacija zakon, res veliko se lahko naredi z njo. Seveda vse do določene meje in za določene snovi!

Razlaga poteka vaj
Sredstva za posredovanje pri nesrečah z NS
Tesnenje jaškov z polivinilom in peskom
Priprava VT napada s peno
Lovilec iz B cevi in polivinila
Požarna zaščita s peno

Popoldne smo šli še v Idrijo, kjer smo imeli kondicijski trenig za prihajajoče FC prvenstvo. Sprva je bil planiran še trening na progi, vendar je zaradi posledic nepravilne obutve (pri nekaterih kot sem jaz!) odpadel. Izvedli smo 8 km pohod po "Ključih" z dodatno obremenitvijo 20kg, katere smo nosili v nahrbtnikih. Ker gasilski čevlji (kljub temu da so Haix) niso namenjeni tako dolgim pohodom brez dodatnih bombažnih nogavic me je ob povratku ožulilo. Poleg tega se me je prijelo še nekaj sonca in tudi uteži v nahrbtniku niso bile argonomsko razporejene ;) Za drugič vemo kaj je potrebno popraviti. Drugač pa bomba! Preznojil se toliko kot že dolgo časa ne: obremenitev in toplo pomladansko vreme delata čudeže! Za regeneracijo poskrbel z mrzlim Laškim pivom.

Uteži v nahrbtnik in gremo ....
... sprva zlahka in nasmejani ...
... nato pa po soncu in čedalje težje ...
... na vrhu so sledile sklece ...
... povrnil se nam je tudi smisel za humor ...
... na koncu smo še malo vlekli gumo po dvorišču