Znanstvena-fantastika ali resničnost? Vsekakor resničnost, ki olajša delo arhitektom, gradbenikom, strojnikom ... ne nazadnje tudi nam lesarjem. Zato se je letos v Brest pohištvo d.o.o. izvedel projekt nabave 3D tehnologije, za našo razvojno in zunanjo storitveno dejavnost.
V vsakem razvojnem oddelku je potreba po 3D vizualizaciji produkta, testiranju določenih funkcij in čim hitrejši predstavitvi novega izdelka. Vse to ob "krutih" zahtevah trga po čim hitrejšem razvoju in plasiranju izdelka na trg. Časi ročnega izdelovanja maket, modelčkov,... itd. se počasi odmikajo, posebej s čedalje hitrejšim razvojem 3D tehnologije. Že programi za modeliranje (Solidworks, pro-engineer, ....) omogočajo neverjetno hiter razvoj, preračun obremenitev in simulacijo gibanja določenega izdelka. Če pa združimo 3D modeliranje še z 3D skeniranjem in tiskanjem? Vsekakor precej velika prednost na trgu! Poleg tega je 3D tiskanje veliko cenejše od klasičnega prototipiranja, predvsem zaradi cenejšega materiala in enostavnejšega postopka. Izdelki, narejeni s 3D tiskalnikom, so trdni, natančni v izvedbi in detajlu, predvsem pa obstojni. Tiska se lahko na treh različnih osnovah (posledično obstajajo trije različni tipi tiskalnikov): prah, vosek in plastika. Še nisem prepričal? Korak naprej od "enostavnega" 3D tiskanja je barvno tiskanje. Tiskalnik na prah; ZPrinter 450, katerega uporabljamo na Brestu, je eden izmed redkih na tržišču, ki poleg treh dimenzij ponuja tudi barvo.
Kako deluje? Neverjetno preprosto! Ponavadi je tako z odličnimi inovacijami - malo težje pa se jih je spomniti. 3D CAD datoteko, pošljemo na tiskalnik. Le-ta jo s pomočjo programske opreme obdela in razsloji na tanke plasti ali layer-je. Tiskalnik nato v ponavljajočem zaporedju (prah, vezivo in barva) tiska vse do končne podobe izdelka. Tiskalniki so izjemno natančni, saj je debelina plasti, ki jo nanese v enem prehodu od 0,089 mm do 0,203 mm debeline. Tiskalnik nanese dve plasti (poln tloris) v obdobju ene minute. ZPrinter 450 je tiskalnik z najvišjim možnim avtomatskim delovanjem in največjo možno združljivostjo s pisarniškim okoljem. 3D tiskalnik avtomatsko odstrani in reciklira odvečen prah. Uporablja »negativen tlak« in zaprt sistem odstranjevanja prostih delcev ter tako v zrak ne spušča praha in umazanije. S prahom in vezivom med delom ne pridemo v stik, kar omogoča čisto nalaganje prahu in izgradnjo modelov. Odvečni prah, ki ostane pri izgradnji modelov, tiskalnik sam očisti in ga vrne v posodo z odvečnim prahom (povezto po 3D print forum). Model se nato še utrdi z ustreznim trdilcem.
3D printer tipa ZPrinter 450 |
Scanner 700 ... spominja na E.T. vesoljčka? |
Zainteresirani? Kontaktirajte nas!
Zanimiv članek:)
OdgovoriIzbriši