Band of brothers

Band of brothers

nedelja, 31. oktober 2010

Počasi prestar?

Počasi prestar za dve "orenk" žurki v enem tednu ... ali pa je to samo pomanjkanje kondicije? V glavnem me je kar zdelalo ... in imam sedaj zadosti za kar nekaj časa. Začelo se je z prejšnjo soboto, ko smo imeli gasilci iz PiGD Brest že tradicionalno vajo v mesecu Oktobru in zaključni piknik za vse generacije Brestovih gasilcev. Vaja je bila izvedena na skladišču repromateriala (okovje, folije, polizdelki,..), kjer je po scenariju prišlo do požara v katerem je ostala ujeta oseba - skladiščnik. Izvedla sta se dva notranja napada z namenom gašenja in reševanja, v pripravljenosti sta bili bolničarki in pripravljen tretji napad. Notranja napada smo izvedli na dva načina: preko vgrajenega suhega hidrantnega sistema in klasično preko črpalke na GVC-ju. Pogrešanega skladiščnika se je našlo, izneslo in oskrbelo ... sledilo je dokončna pogasitev požara in pospravljanje opreme. Po kratki analizi je sledil odhod v Rakov Škocjan, kjer smo imeli v lovski koči zaključni piknik. Nedeljsko jutro smo dočakali samo trije "borci", kateri smo smeli za nagrado še pospraviti kočo in okolico :)

Da pa se nedelja nebi prehitro končala - s tem mislim spanec - sva z Vidom posnela še nekaj demonstracijskih videoposnetkov o gašenju gorečega olja in plina. V sredo, 3.novembra imamo v društvu predstavitev za upokojence iz upokojenskega društva Rakek in rabimo nekaj video gradiva. Primer:



Sledil je naporen, vendar zanimiv teden v službi, kjer se še vedno pripravljamo na Ljubljanski pohištveni sejem. Hkrati pa zraven delamo še 100 drugih stvari, ki so več ali manj enako pomembne - norišnica :) Trenutno smo v razvoju novega, inovativnega pohištva - natančneje multifunkcionalnega ... in ne vem, če veste koliko dela je potrebnega za razvoj? Ogromno! Ogromno idej, še več rešitev in realizacije ter neskončno ur brainstorminga. Je pa izredno lepo videti rezultat, izdelek, pohištvo, katero služi svojemu namenu multifunkciji. Ta je pomembna v današnjem času, ko cene neprimičnin rastejo v višave, posledično so bivanjske enote majhne in v te prostore je potrebno namestiti pohištvo, ki MORA biti uporabljeno na več načinov. Rezultate predstavim, ko bodo zreli za predstavitev javnosti. 

Bil sem tudi na Biotehniški fakulteti, natančneje na Oddelku za lesarstvo, kjer sem se z svojim mentorjem dogovoril še o zadnjih podrobnostih glede diplomske naloge. Za temo sem si izbral "Formaldehid v lesnih ploščah v odvisnosti od lesne vrste" ... veliko laboratorijskega dela, ki pa je 100% boljše kot pa teoretično pametovanje, katerega si izbere velika večina študentov.

Na nov avto sem se že kar dobro navadil, zaenkrat zelo zadovoljen, vsak dan pa odkrijem novo funkcijo :) ta teden sem se posvetil Bluetooth tehnologiji, katero imam v avtu. Sedaj lahko varno kličem med vožnjo, si predvajam glasbo iz telefona,... pa še kaj se najde. Fino, vam rečem....

V petek 29.oktobra je bila na Brestu še ena vaja, katere pa se nisem udeležil zaradi priprav na 1.piknik FC generacije. Vaja je bila izvedena v sodelovanju s PGD Cerknica in je obsegala evakuacijo obeh uprav in gašenje požara v salonu in pisarni konstruktorjev - prisežem, da nisem jaz zakuril! Sem pa sodeloval pri pripravi in izvedbi piknika, kateri se je zame končal že okoli polnoči, ko me je "utrujenost" položila v spanec . Nekateri od nas, kateri niso bili pod vplivom alkohola so sodelovali tudi na intervenciji  - zaradi premočnega kurjenja je zagorela izolacija koče na Rakeku. Ker sem prvi zaspal, sem se tudi prvi zbudil in spet mi je pripadala čast pospravljanja posledic piknika ... ahh, nič ni boljšega od jutranje telovadbe.

Ker pa smo zelo "varčni" glede izkoristka dneva smo v soboto popoldne sodelovali še pri vaji GZ Cerknica, katera si je zadala preizkusiti načrt evakuacije Megadoma in preizkusiti novo poveljniško vozilo zveze. Vaja je bila kakršna je pač bila, ne preveč dobra in tudi ne najslabša ... nisem pa edini v tem mišljenju.

Tako, danes je pa čas za izležavanje in počivanje ... aja, pa jutri je 1. november - dan spomina na mrtve in en izmed redkih praznikov, ki je letos med tednom - tako, da še en prost dan. Pa ne pretiravat s svečami, saj smo vodili v Evropi po potrošnji le teh (plastika pa ni vredu za okolje), spoštovanje preminulim lahko izkažemo tudi na drugačen način.











četrtek, 14. oktober 2010

Razgibano....

Razgibano - kot razgiban vikend, razgiban teden, razgibani dnevi ... vglavnem veliko stvari, katere so me skoraj povozile ta teden. Kje začnem? Najbolje, da z vikendom.

foto: Blanka Jakopin ... finale Gasilske discipline 2010 - jaz in brat v akciji....
V soboto, 9.10.2010 je v Zagorju ob Savi potekalo finalno tekmovanje v Gasilski disciplini a.k.a. Fire Combat-u .... za razliko od dveh poskusov v Cerknici je tokrat sijalo sonce, katero je k finalu prineslo še dodaten čar. Finala sem se veselil že kak teden prej - zakaj? ... da bi odtekmoval še zadnjo uradno tekmo letos, ter se poveselil in družil z samimi "fejst" dekleti in fanti. Razlika med FC in klasičnimi gasilskimi tekmovanji se ne kaže samo v bolj adrenalinskem in operativnem tekmovanju temveč predvsem v tovarištvu in medsebojni pomoči. Vsi navijajo za vse, pomagamo si z nasveti, izposojamo opremo, vzpodbujamo drug drugega ... je kdo že videl kaj takega na trodelcu? Ne? Aha, OK .. potem nisem edini :) Hvala Zagorjanskim gasilcem za uspešno izveden zaključek tekmovanja in kasneje veseli del v koči - kjer smo tudi pričakali nedeljsko jutro. Res ste carji!

...med tekmovanjem čez ovire...

... zvečer pa v vlogi pečekurca :)
Ker je moja Škoda Fabia že malo v letih in s precej kilometrine (teče 9 leto in 192.000km) je bilo potrebno počasi začeti razmišljati o novem avtu. Ker sem znan po tem, da se hitro ogrejem za kako stvar in jo potem tudi kmalu izvajam, vzamem, kupim, .... je bilo tako tudi z avtom. Prišel, videl, kupil ... ali nekaj takega. Zagrel sem se za Kio cee`d winner, 1.4 bencinar ... prepričali so me z 7 letno garancijo, ugodno ceno in veliko opreme. Poleg tega pa sploh ne zgleda slabo :) V sredo sem podpisal pogodbo, danes sem uredil zavarovanje, jutri me čaka še registracija in potem voila .... lahko gremo v Leskovec pri Ptuju na 1.Gasilski boj :)

Še prej me čaka petek in s tem delni zaključek nekako norih 14 dni v službi ... razvoj novih izdelkov in programov za Ljubljanski pohištveni sejem, ki se bo pričel 8. novembra. Enostavno "ludnica" in hkrati izziv v katerem sem tudi užival ... sado-mazo varianta :) ... če uživaš v svojem delu potem ni nič pretežkega - čeprav je bilo res NORO in vem, da bo še! Dobri sodelovci so zlata vredni!

V petek popoldne še en krajši trening za Leskovec. Potrebna je uskladitev z novim sotekmovalcem s katerim sva "končala" skupaj po tem, ko sta meni odpovedala sodelovanje dva (brat zaradi nogometne tekme, Haco zaradi službe), njemu pa se je poškodoval sotekmovalec. Sva posrečena mešanica Ekipe da te skipa in Rdečih vragov....tako, da je v soboto možno vse :) . Danes smo padli pod brivnik ... tako, da borbeno frizuro že imamo, čelada bo pripravljena do sobote, sledi sam še čista uživancija na progi.....

Ja, res mi je lepo.... :)

ponedeljek, 4. oktober 2010

Dimniški požari...kaj z njimi?

Večna dilema: pustiti, da saje zgorijo do konca ali takoj pogasiti? Poklicati dimnikarja? Kako  je najbolj prav? Moje mnenje - odvisno od situacije in stanja samega dimnika. Vedno pa je potrebno po končanem gorenju očistiti dimnik ... lahko naredimo to mi gasilci ali  pa še bolje dimnikar, katerega pokličemo in je strokovno usposobljen za tako delo. Poleg tega pa še plačan :) Naj se odločimo za gašenje ali čakanje, da ogenj sam dogori - vedno pokličite dimnikarja! Škodi ne, pa še strokovnjaka imamo pri roki. 

Osebno bi se odločil za čakanje na dogorevanje saj v primeru, ko je dimnik zgrajen kvalitetno in ni nevarnosti za širitev požara preko dotrajanih dimovodov, ter poškodovanih in razpokanih dimnikov (posebej v strešnem delu, kjer je največkrat veliko krame, lesa in tudi samo ostrešje). Kljub temu, da čakamo pa ne smemo biti popolno pasivni ... v vsako nadstropje pošljemo gasilca, kateri naj nadzoruje in opazuje svoj del dimnika.  S seboj naj imajo gasilnik na prah, lahko pa tudi vedrovko (NE ZA GAŠENJE  POŽARA V DIMNIKU! Samo za primer, da zagori les in ostal material v okolici dimnika) Samo preverjanje se vrši s tipanjem, opazovanjem za razpokami ter nadzorom z termo kamero - v kolikor jo imamo. Svoja opažanja naj sporočajo preko radijskih zvez vodji, kateri se potem skupaj z dimnikarjam odloča kaj in kako. 

Vkolikor se odločimo za gašenje to izvajamo na ta način, da pri spodnjih dimniških vratcih gasimo s pomočjo RGA na prah, katerega s kratkimi pritiski usmerjamo proti vrhu dimnika. Sam vlek povleče ta prah skozi dimnik ter tako gasi. Prav tako v vsako nadstropje postavimo gasilca, kateri nadzoruje svoj del dimnika in poroča vodji. Ta čas naj ostala ekipa pripravi vse za primer gašenja (VT, klasični cevovod, IDA,...) - enako velja tudi pri čakanju.

Za konec: nikoli, ampak res nikoli pa gasiti z vodo direktno v dimnik. Zakaj? Majhen premer dimniške cevi in velika količina vodne pare, katera se ustvari - rezultat katastrofa! Voda se v trenutku upari in nastali tlak povzroči porušitev dimnika, preskok ognja na ostrešje, razpoke,... itd. 

nedelja, 3. oktober 2010

Nekaj o podhladitvi...

Približuje se zima, dnevi in večeri so že dosti bolj mrzli kot pred kakim mesecem ... in ker smo Slovenci znani kot gorniki, pohodniki, ekstremni športniki,... itd. je prav, da zna  vsak ukrepati ob primeru podhladitve. Kaj je sploh podhladitev? Podhladitev je pojav pri katerem telo ne more nadoknaditi oziroma nadomestiti toplote, katera prehaja zaradi temperaturne razlike iz jedra telesa proti zunanjosti (razlika med temperaturo notranjosti in zunanjostjo telesa je do 4°C). Vzroki za izgubo toplote so lahko poškodbe, utrujenost/izčrpanost, nezadostna zaščita pred mrazom, premočenost,... itd. To še posebej grozi tistim, ki so zaradi zgoraj omenjenih razlogov prisiljeni mirovati in s tem ne morejo ustvarjati toplote in ljudem v šoku ali s poškodbo glave. Dodatni dejavniki, kateri nam še povečajo možnost nastanka podhladitve so: neustrezna oblečenost, temperatura zraka, veter  in vlaga zraka (katera povečujeta ohlajanje). Na ohlajenje naše telo odgovori z drgetanjem (poizkus proizvodnje toplote) in z zadrževanjem toplote v okolici pomembnih organov (srce, pljuča, možgani). Znaki podhladitve so različni in so odvisni od stopnje: bleda in hladna koža, prenehanje drgetanja, izguba zavesti in želja po spanju, prenehanje bitja srca in kasneje dihanja. Ukrepi so sledeči: preprečiti moramo nadaljnje ohlajevanje telesa in ogreti jedro telesa, to pa storimo s toplotnim ovojem (odstranimo mokro obleko, zavijemo v suha oblačila, položimo v vodoravni položaj, oseba miruje, položimo grelne podloge, jedro telesa ovijemo s folijo, celotno telo pa ovijemo z več odejami ali spalno vrečo, glavo zaščitimo z kapo). Alkohol, potapljanje v vročo vodo, hitro segrevanje in grobo premikanje so PREPOVEDANI! Po potrebi oživljamo - TPO (temeljni postopki oživljanja). O njih pa kdaj drugič. V glavem, ko se odpravljamo v gore, na izlete,... vse je v pripravi, zadostni opremljenosti in poznavanju svojih zmožnosti.